ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΑΕΚ – Μπέρσχοτ 3-0: Χαμόγελα στο δεύτερο φιλικό με τη «λάμψη» των μικρών

Μετά την βαριά φιλική ήττα από την Άλκμααρ στο πρώτο της φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, ο Ματίας Αλμέιδα ήθελε να δει την ΑΕΚ να βελτιώνεται και να παρουσιάζεται πιο «εκρηκτική» και συγκεντρωμένη.

Η “Ένωση” ανέβασε την απόδοση της και πήρε άνετη νίκη με 3-0 επί της βελγικής Μπέρσχοτ, ενώ είχε σε μεγάλα… κέφια τον Ζίνι που σκόραρε και “έλαμψε” με την πρωτοβουλία των κινήσεων του και μάλιστα στην μέρα των… γενεθλίων του

Πρωταγωνιστές δυο παίκτες από την ΑΕΚ Β’ στο τρίτο γκολ των “κιτρινόμαυρων“. Σε τέσσερα 30λεπτα διεξήχθη το φιλικό στο Μπουργκ της Ολλανδίας στο οποίο πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής οι παίκτες της β’ ομάδας του συλλόγου. Το παρών στο προπονητικό κέντρο της FC De Westhoek για να παρακολουθήσει δια ζώσης την αναμέτρηση έδωσε και ο… χαμογελαστός Νορντίν Άμραμπατ ο οποίος βρίσκεται στην Ολλανδία μετά την ανανέωση του συμβολαίου του και θα ενταχθεί άμεσα στην προετοιμασία της ΑΕΚ.

Έβγαλε ενέργεια, ένταση και νίκησε στο δεύτερο φιλικό της στην Ολλανδία η ΑΕΚ

Η πρώτη μεγάλη φάση της αναμέτρησης άνηκε στην Μπέρσχοτ η οποία μόλις στο 3ο λεπτό αφού έκλεψε στο κέντρο μετά από λάθος του Χσατζισαφί, απείλησε με τον Κεϊτά που βγήκε σε τετ-α-τετ και επιχείρησε να πλασάρει, ωστόσο ο Θεοχάρης του… είπε όχι και με σωτήρια επέμβαση κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η ΑΕΚ έπαιρνε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ… απάντησε με μεγάλη ευκαιρία το Μάνταλου τρία λεπτά αργότερα (6′). Ο Έλληνας διεθνής “πάτησε” περιοχή, έκανε προσποιήσεις και βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα όπου και δοκίμασε να πλασάρει όμως “νικήθηκε” από τον Ματίγιας που είχε σωστή αντίδραη και μπλόκαρε τη μπάλα.

Η πίεση της “Ένωσης” που έμοιαζε όλο και πιο επικίνδυνη στα αντίπαλα καρέ, απέδωσε καρπούς στο 9ο λεπτό όταν και άνοιξε λογαριασμό στο ματς. Ο Χατζισαφί κινήθηκε από την αριστερή πλευρά, έκανε την σέντρα με το δεξί και ο Γαλανόπουλος με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η ΑΕΚ είχε μπει με αρκετή διάθεση να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή, ενώ δεν άργησε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Στο 15ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας, ο Ζίνι πήρε το ριμπάουντ και εκτέλεσε εύστοχα από το σημείο του πέναλτι σε κενή εστία δίνοντας… αέρα δυο τερμάτων (2-0) στην ομάδα του.

Στο 21ο λεπτό οι “κιτρινόμαυροι” άγγιξαν το 3-0 ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από σουτ του Γαλανόπουλο που “βρήκε” σε αντίπαλο. Στο 42ο λεπτό, η ΑΕΚ απείλησε ξανά με τον Ζίνι ο οποίος με υπέροχη προσωπική ενέργεια κινήθηκε σαν σέντερ φορ, πέρασε δυο αντιπάλους, έκανε τις προσποιήσεις και σούταρε όμως ο Ματίγιας είχε… απάντηση και εξουδετέρωσε την προσπάθεια του.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τα ηνία του αγώνα, ενώ βρήκε για τρίτη φορά στο παιχνίδι δίχτυα στο 78ο λεπτό. Πρωταγωνιστές οι δυο “μικροί” Θεοδωρίδης και Γκολφίνος που βγήκαν σε υποδειγματική αντεπίθεση. Ο πρώτος με φοβερή μπαλιά βρήκε τον Έλληνα επιθετικό που με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 78ο λεπτό και σκόραρε για το τελικό 3-0.