ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Αγγλία 2 – Σλοβακία 1 – Στους «8» τα λονταρια

Το γκολ του Τζουντ Μπέλιγχαμ στο 90+5′ του παιχνιδιού της Αγγλίας με τη Σλοβακία για τη φάση των «16» του Euro 2024 (2-1) δεν ήταν απλώς ένα γκολ που κράτησε τα “τρία λιοντάρια” στη διοργάνωση, αλλά μια ματιά στην Ιστορία.

Πρόκειται για γεγονός κοσμοϊστορικό, το οποίο αλλάζει τον ρου των πραγμάτων. Η προηγούμενη φορά που η Αγγλία πέτυχε τέτοιο γκολ, ήταν στη φάση των “16” της διοργάνωσης-παλιγγενεσία για τους ίδιους, το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1990, όταν ο Ντέιβιντ Πλατ είχε σκοράρει στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, πάλι για τους “16”, με το Βέλγιο.

Ο τρόπος που η Αγγλία προκρίθηκε, εν ολίγοις, κλονίζει την ίδια την πραγματικότητα. Πόθεν γράφτηκε τέτοιο σενάριο προς χάρη των τριών λιονταριών; Πρωτάκουστο και πρωτόγνωρο.

Euro 2024, Αγγλία-Σλοβακία: Ένα κλασικό του δυνάστη των… clasico

Ο Μπέλιγχαμ ήταν ο μόνος που μπορούσε να τους σύρει από την κινούμενη άμμο, που ήταν έτοιμη να τους ρουφήξει. Η Αγγλία έμοιαζε να παίρνει το δρόμο που της υπαγορεύει η… πορεία των τελευταίων 58 χρόνων, έναν περίπατο ντροπής γεμάτο από αποκλεισμούς που το έθνος, με την άρνηση να τους αποδεχθεί ως γεγονότα που του δείχνουν την αληθινή ποδοσφαιρική υπόστασή του, θα σατίριζε. Ήταν αυτός ο ποδοσφαιριστής που ρούφηξε με το μεδούλι το winning spirit της Ρεάλ Μαδρίτης, εκείνος που από νωρίς στη σεζόν έμαθε να ασπάζεται την ευθύνη και να σκοράρει νικητήρια γκολ αργά, αυτός που έκρινε τα δύο clasico για τη LaLiga με ισάριθμα τέρματα στις καθυστερήσεις, ο μόνος αληθινός λέων που συναγελάζεται με λιοντάρια-καρτούν.

Μια ομάδα γεμάτη ψυχολογικά, που έχανε από μια κανονική ομάδα, με ταβάνι αλλά προσηλωμένη, που ήξερε ότι θα μπορούσε να γλιτώσει εφόσον γέμιζε με άγχος την αντίπαλό της, η οποία πλειστάκις έχει λυγίσει από αυτό.

Η άθλια Αγγλία του πρώτου ημιχρόνου έμεινε πίσω στο σκορ με το γκολ του Σραζ από την πάσα του Στρέλιετς, στο 25′. Ήταν το τρίτο τέρμα του Σλοβάκου επιθετικού στην αναμέτρηση. Οι Άγγλοι έχασαν ευκαιρίες, όπως η κεφαλιά του Χάρι Κέιν στο 78′. Το γκολ του Φόντεν, που ακυρώθηκε, ήταν μια κλασική αγγλική στιγμή στις διεθνείς διοργανώσεις. Ελάχιστα λεπτά από την έναρξη της παράτασης, οι Άγγλοι βρήκαν το νικητήριο γκολ. Ο Τόνι έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Κέιν, με δεύτερη κεφαλιά, έκανε το 2-1.

Πλέον, θα βρει μπροστά της την Ελβετία στον προημιτελικό της 6ης Ιουλίου (19:00), για την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά.

Αγγλία (Γκ. Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκέι, Τρίπιερ (66′ Πάλμερ), Μέινου (84′ Έζε), Ράις, Σακά, Φόντεν (90+4′ Τόνεϊ), Μπέλιγχαμ (106′ Κόνσα), Κέιν (106′ Γκάλαχερ).

Σλοβακία (Φρ. Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Χάντσκο, Σκρίνιαρ, Βάβρο, Πέκαρικ (109′ Τούπτα), Λομπότκα, Ντούντα (81′ Μπένες), Κούτσκα (81′ Μπέρο), Χαράσλιν (61′ Σούσλοβ), Σχραντζ (90+3′ Γκιομπέρ), Στρέλετς (61′ Μπόζενικ).