ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Κροατία – Νέα Ζηλανδία 86-90: Απίστευτη νίκη για τη χώρα της Ωκεανίας

Η Κροατία λίγες ώρες μετά την απίστευτη νίκη κόντρα στη Σλοβενία στην πρεμιέρα της στο Προολυμπιακό τουρνουά του ΣΕΦ αντιμετώπισε τη Νέα Ζηλανδία με στόχο το 2/2 που θα της εξασφάλιζε την πρώτη θέση στον όμιλο της.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ εντυπωσιακά την αναμέτρηση, με τις επιθέσεις τους να παίρνουν… φωτιά στο πρώτο ημίχρονο με τη “χρβάτσκα” να είναι μπροστά με πέντε πόντους (60-55). Τα πράγματα στη συνέχεια διαφοροποιήθηκαν με τις άμυνες να… σφίγγουν και από τις δύο πλευρές με τη Νέα Ζηλανδία να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να επικρατεί με 86-90, βάζοντας με αυτόν τον τρόπο… φωτιά στον όμιλο

Εντυπωσιακές στην επίθεση Κροατία και Νέα Ζηλανδία

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Κροατία να έχει το πόδι πατημένο στο γκάζι από τη νίκη της κόντρα στη Σλοβενία, αλλά να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα στην άμυνα με τη Νέα Ζηλανδία να βρίσκεται κοντά στο σκορ (11-10) στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι και με απίστευτη ευστοχία συνέχισαν να σκοράρουν αμφότερες μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με την Κροατία να έχει την ελάχιστη δυνατή διαφορά (29-28) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με τη Νέα Ζηλανδία να… κλέβει τις εντυπώσεις.

Πήγε στα αποδυτήρια με ελαφρύ προβάδισμα η Νέα Ζηλανδία

Η ομάδα από την Ωκεανία εκμεταλλευόταν κάθε αδυναμία στην άμυνα της “χρβάτσκα” η οποία ότι έβαζε μπροστά το… έτρωγε πίσω, με αποτέλεσμα η Νέα Ζηλανδία να βρεθεί μπροστά με 6 πόντους (37-43) σχεδόν πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μάριο Χεζόνια και η παρέα του αποφάσισε στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους να ανεβάσει στροφές στην άμυνα όταν η Νέα Ζηλανδία βρέθηκε μπροστά με 8 (42-50) και μ’ ένα επιμέρους σκορ 18-5 προηγήθηκε με (60-55) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Έμενε κοντά στο σκορ η εντυπωσιακή Νέα Ζηλανδία που απειλούσε

Η Νέα Ζηλανδία μπήκε στην τρίτη περίδο με σκοπό να μειώσει τα εύκολα καλάθια που δεχόταν στην άμυνα της από την Κροατία και εν μέρει τα κατάφερε καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου τους κράτησε στους 8 πόντους μειώνοντας με αυτόν τον τρόπο τη διαφορά στους 3 (68-65).

Η Κροατία δεν μπορούσε να βρει εύκολα τους πόντους του πρώτου ημιχρόνου, με την Νέα Ζηλανδία μάλιστα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (72-72) δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, αλλά η “χρβάτσκα” μ’ ένα μικρό σερί πήγε στους πάγκους με το +5 (79-74) στις… αποσκευές της.

Έκανε την ανατροπή η εντυπωσιακή Νέα Ζηλανδία και πήρε τη νίκη

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ άστοχα την τελευταία και κρίσιμη περίοδο με το επιμέρους σκορ στα πρώτα 3:30 λεπτά να είναι 0-1(!) για τη Νέα Ζηλανδία, μέχρι να σκοράρει για τρεις ο Κρούσλιν και να στείλει τη διαφορά στο +7 (82-75) για την Κροατία.

Η Νέα Ζηλανδία όχι απλά δεν τα παράτησε αλλά κατάφερε με συνεχόμενα δύσκολα σουτ του Γουέμπστερ να φέρει τη διαφορά στους 2 πόντους (86-84) δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, δείχνοντας πως μπορεί να κάνει τη ζημιά στην Κροατία έστω και την ύστατη στιγμή.

Η “χρβάτσκα” είχε την ευκαιρία να σκοράρει σε δύο διαδοχικά ελεύυθερα τρίποντα αλλά αστόχησε, με αποτέλεσμα ο Ίλι στην άλλη πλευρά του παρκέ να ισοφαρίσει σε 86-86 45 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της συγκλονιστικής αναμέτρησης.

Ο Μάριο Χεζόνια δε κατάφερε σε δύο περιπτώσεις να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, με την ομάδα της Ωκεανίας να ευστοχεί σ’ ένα πολύ δύσκολο δίποντο και σε κρίσιμες βολές στέλοντας τη διαφορά στο +4 (86-90) 15″ δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.