ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Παναθηναϊκός – Πάφος 0-0: Πέρασαν το… τεστ στην άμυνα οι “πράσινοι”

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους αντιμετώπισε την κυπελλούχο Κύπρου, Πάφο, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες χωρίς σκορ και τους “πράσινους” να περνούν το τεστ στην άμυνα, αλλά να έχουν προβλήματα στην επίθεση

Στο πρώτο του σοβαρό φιλικό ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Πάφο σε ολλανδικό έδαφος, με τον Ντιέγκο Αλόνσο να βγάζει αρκετά συμπεράσματα για την ομάδα του. Λίγες ημέρες μετά το 14-0 κόντρα στην Ουνιόν Χάουζ οι “πράσινοι” ήρθαν ισόπαλοι χωρίς γκολ κόντρα στην κυπελλούχο της Κύπρου.

Βάρος στην τακτική για Παναθηναϊκό και Πάφο στο πρώτο ημίχρονο

Με τη δυνατή του θα έλεγε κανείς 11άδα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, με τον Ντιέγκο Αλόνσο να ζητάει πίεση από τους παίκτες του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κόντρα στην Πάφο που κατέκτησε το Κύπελλο στην Κύπρο τη σεζόν που ολοκληρώθηκε.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα έδωσαν περισσότερο βάση στα αμυντικά τους καθήκοντα, μη αφήνοντας τον αντίπαλό τους να τρέξει στον κενό χώρο, με τον Παναθηναϊκό να χάνει τη πρώτη σπουδαία ευκαιρία στην αναμέτρηση με τον Γερεμέγεφ να αστοχεί από κοντά μετά την ασίστ του Μαντσίνι.